2015-07-16
Filtrowentylacja przemysłowa część 2 - odciągi spawalnicze, instalacja wyporowa push-pull


Jak zostało to opisane w poprzednim artykule pod tytułem „Filtrowentylacja stanowiskowa – konieczność czy opłacalna inwestycja” najbardziej efektywnym i wydajnym sposobem eliminacji zanieczyszczeń jest odciąganie ich z miejsca powstawania. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami gdzie tak precyzyjne dojście do miejsca emisji jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Dzieje się tak z różnych powodów o których opowiemy sobie w tym i następnych artykułach. Jako pierwszym, zajmiemy się sytuacją gdzie mamy do czynienie z elementami o dużych przestrzennych gabarytach. Takie gabaryty powodują to, że niemożliwym staje się podejście nawet długim i skomplikowanym w swojej konstrukcji ramieniem o dużym zasięgu. Z pomocą tutaj przychodzą wyciągi podciśnieniowe w uchwycie, ale te ze względu na swoją masę i rozmiar są używane niechętnie.
Racjonalnym i w dużej mierze uzasadnionym rozwiązaniem tego problemu staje się zastosowanie wentylacji wyporowej push-pull.  W tego typu instalacji kluczowe jest nie tylko ustawienie odbiorników zanieczyszczeń ale nawet ważniejszym staje się umiejscowienie nawiewników, tzw. nawiewników wyporowych.
To właśnie ich zadaniem jest usunięcie pyłu z miejsca emisji i pracy pracownika zanim jeszcze opadną one na ziemię. System taki w sposób naturalny, zgodny z prawami fizyki  nie dopuszcza do kumulacji pyłów i dymów w miejscu spawania poprzez unoszenie go do góry gdzie jest również w sposób naturalny rozrzedzany i odciągany.
Dzieje się tak poprzez wykorzystanie temperatury spawania, która to jak wiemy powoduje rozgrzanie powietrza, a to z kolei w sposób naturalny unosi się ku górze powodując porywanie zanieczyszczeń które na odpowiedniej wysokości są zasysane przez część instalacji filtrowentylacyjnej. Ta z kolei odprowadza je do filtrów gdzie oddzielany jest pył i dym, a czyste powietrze powraca do wspomnianych wcześniej nawiewników. 


W tym momencie należy wspomnieć o korzyści płynącej z zastosowania tego typu rozwiązań w postaci oszczędności ciepła w okresie zimowym.
Jak zaprojektować taką instalację , na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania, a tych jak wiemy istnieje kilka… dowiecie się Państwo w kolejnych artykułach. Już dziś zapraszamy zainteresowanych tego typu rozwiązaniami do kontaktu z doradcami technicznymi przez stronę www.cleanairfactory.pl
Filtrowentylacja Filtrowentylacja Spawalnicza Odpylanie Filtry przemysłowe Filtry patronowe Urządzenia filtrowentylacyjne Filtracja spawanie Odciągi dymów Urządzenia ssąco filtrujące Urządzenia do filtracji powietrza Urządzenia do filtracji dymów Filtracja dymów Odciągi spawalnicze Wyciągi spawalnicze Odpylanie powietrza Odpylanie w przemyśle Odpylanie spawalni Odpylanie szlifierni Mobilne odciągi Odciągi stanowiskowe Wentylacja przemysłowa Wentylacja stanowiskowa

 
Drogi Użytkowniku, w ramach naszej strony stosujemy pliki cookies. Ich celem jest świadczenie usług na najwyższym poziomie, w tym również dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb. Korzystanie ze strony oznacza akceptację przechowywania po stronie przeglądarki plików cookie.
Akceptuję. Zamknij tą wiadomość.